kireclenme-bitkisel-tedavi

Kireçlenme Bitkisel Tedavi

Kireçlenme tıp literatüründe osteoartrit olarak tanımlanmaktadır. Özellikle ileri yaşlarda görülen bir tür eklem hastalığı olan kireçlenme ilerleyici özelliği bulunan ve hastanın günlük yaşamında önemli şikayetlere neden olan bir problemdir.

Eklemlerimiz içerisinde eklem sıvısı ve kıkırdak doku bulunmaktadır. Söz konusu yapılar eklemlerin pürüzsüz bir şekilde hareket etmesini sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda eklemlerimizdeki sıvı tükenmekte ve kıkırdak doku aşınmaktadır. Bu durumda ise eklemi oluşturan kemikler birbirine sürterek çeşitli şikayetlere neden olmaktadır.

Kireçlenme Hangi Şikayetlere Neden Olur?

Kireçlenme probleminin neden olduğu şikayetlerin başında eklem ağrıları gelmektedir. Aynı zamanda hareket kısıtlılığı, sertlik, şişlik ve tutulmamalar da yaşanabilmektedir. Kireçlenme problemi yaşayan hastalarda aynı zamanda eklemlerden ses gelmesi de söz konusu olabilmektedir.

Kireçleme probleminin en sık görüldüğü eklemler; kalça eklemi, diz eklemi, ayak bileği ve el parmaklarıdır.

Kireçlenme Neden Olur?

Kireçlenmenin başlıca nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • İleri yaş
  • Kadın cinsi
  • İdeal kilonun üzerinde olma
  • Travmatik olaylar (düşme, çarpma, kaza)
  • Genetik faktörler
  • Doğumsal nedenler
  • Eklemlerin çok sık kullanılması

Eklemlerin zaman içerisinde ya da travmatik olaylar sonucunda aşınması olarak bilinen kireçlenme probleminin hastada açığa çıkardığı şikayetlerin başında ağrı hissi gelmektedir. Ağrı hissinin yanı sıra aynı zamanda hareket kısıtlaması, eklemlerden ses gelmesi, ödem ve eklemi saran cildin deforme olması gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. İlerleyici özelliği bulunan kireçlenme probleminin mutlaka kontrol altına alınması gerekmektedir.

Kireçlenmede Bitkisel Çözümler

Kireçlenme probleminin tedavisinde medikal ilaçlar, enjeksiyon uygulamaları ve cerrahi yöntemlerin yanı sıra bitkisel destekleyici yöntemler de uygulanabilmektedir. Özellikle Çınar yaprağı, kireçlenme probleminin açığa çıkardığı şikayetlerin giderilmesinde ve hafifletilmesinde etkilidir. Çınar yaprağının yanı sıra eklem içi kıkırdak sıvısının arttırılması amacı ile birtakım kürlere de hazırlanabilmektedir.

Bitkisel tedavi yöntemlerinin yanı sıra tüketilen gıdaların da etkisi göz ardı edilememektedir. Özellikle sirke tüketimi ve kemik dokusunun güçlendirilmesini sağlayan proteinler tüketilmesi de fayda sağlamaktadır.

Unutulmamalıdır ki kireçlenme probleminde uygulanacak bitkisel tedavi yöntemlerinin doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Aksi halde alerjik reaksiyonlar, mide ve cilt rahatsızlıkları gelişebilmektedir.