Gıda İntoleransı Testi

Gıda İntoleransı Testi

Gıda intoleransı testi; kişinin hangi gıdaya intolerans ile karşılık verdiğini belirlemek amacı ile uygulanan testlerdir. Gıda intoleransı testine değinmeden önce gıda intoleransı nedir, hangi önlemler alınmalıdır açıklamak gerekir.

Gıda İntoleransı Nedir?

Gıda intoleransı, kişinin tükettiği bir besine karşı sindirim sisteminin verdiği reaksiyondur. Bu nedenle sindirim sistemi gıdayı doğru ve yeterli oranda parçalayamamakta ve sindirememektedir. Gıda intoleransına neden olan başlıca faktör ise kişinin sindirim sisteminde ilgili enzimin yetersiz olmasıdır.

Günümüzde gıda intoleransı ve gıda alerjisi birbiri ile karıştırılmaktadır. Ancak bu durumlar farklıdır ve farklı şekilde belirti vermekte ve farklı şekilde tedavi edilmektedir.

Gıda İntoleransı Belirtileri

Gıda intoleransının açığa çıkardığı belirtiler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Bulantı ve kusma
  • Bağırsak ve midede gaz ve buna bağlı şişkinlik ve kramp hissi
  • Midede ağrı, kasılma ve yanma hissi
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Sinirli ruh hali
  • Baş ağrısı
  • İshal

Tedavi edilmeyen gıda intoleransı pek çok hastalığa neden olabilmektedir. Bunlar; obezite, irritabl bağırsak sendromu, sindirim güçlüğü, egzama, akne, sedef, adet düzensizliği, alerjik rinit, eklem ağrıları, aşırı yorgunluk, diyabet ve tiroid hormon bozukluklarıdır.

Gıda İntoleransı Tanısı ve Gıda İntoleransı Testi

Kişinin hangi gıdaya intoleransı olduğu gıda intoleransı testi ile belirlenmektedir. Alanında tecrübeli doktorların uyguladığı söz konusu testinde; intoleransa neden olabileceği düşünülen besinler; beslenme programından çıkarılmakta ve tek tek denenmektedir. Aynı zamanda bu süreçte; gıda boyası ve mantara karşı açığa çıkan tepkiler de değerlendirilmektedir. Aynı zamanda kişiden alınan kan laboratuvar ortamında ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir.

Günümüzde kilo alan, kilo veremeyen ya da akne problemi yaşayan kişiler gıda intoleransı olduğunu düşünmektedir. Bu noktada piyasada pek çok gıda intoleransı uygulaması mevcuttur. Ancak kişinin muayene edilmeden, genel sağlık durumu bir doktor tarafından değerlendirilmeden gıda intoleransı testi yapmak doğru sonuçlar vermeyecektir. Bu nedenle mutlaka alanında tecrübeli bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Gıda intoleransı testi ile ilgili ayrıntılı bilgi için: 0 312 419 94 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.