diyet-klinigi

Diyet Kliniği

Diyet; kilo kontrolünün sağlanması, fazla kiloların verilmesi ve çok daha sağlıklı bir yaşam sürülmesi amacı ile uygulanan bir beslenme programıdır. Son yıllarda sağlıksız besinler, hareket azlığı ve stres faktörleri nedeni ile pek çok kişi kilo almakta, kilo verememekte ve dahası obezite gibi ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır.

Çeşitli yayın organlarından ya da sosyal çevreden edinilen diyet programlarının uygulanması günümüzde pek çok kişinin yaptığı bir hatadır. Oysa diyet programları kişiye özel bir şekilde hazırlanmalı ve bu programların uzman doktorlar tarafından çeşitli tetkik, muayene ve kontrol süreci sonrasında oluşturulması gerekmektedir. Bu nedenle kilo fazlası bulunan kişilerin diyet kliniğine başvurması önerilmektedir.

Diyet Neden Yapılır?

Diyet; salt kilo vermek için uygulanmamakta yeme alışkanlıkları ile ilgili pek çok problemin tedavisinde de uygulanabilmektedir. Diyete başvurma nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Kilo verme, kilo alma, kilonun korunması
  • Yeme bozukluklarının tedavi sürecinde beslenme tarzının düzenlenmesi
  • Şeker ve böbrek gibi metabolik hastalıkların varlığı
  • Kal ve damar hastalıklarının varlığı
  • Gebelik ve emzirme dönemleri
  • Gebelik şekerinin varlığı
  • Sindirim bozuklukları
  • Kanser tedavisi sürecinde beslenme tarzının düzenlenmesi
  • Alerjik reaksiyonlara karşı korunması
  • Aktif spor yapılması

Beslenme; insanın genel sağlık durumunun korunmasında, yaşam içerisinde enerjinin sağlanmasında oldukça önemlidir. Ancak günümüzde sağlıklı beslenme oldukça zor bir hale dönüşmüştür. Özellikle hazır gıdaların tüketilmesi, doğal ve organik besine ulaşmanın oldukça zor olmasının yanı sıra çalışma şartları ve hızlı yaşama zorunluğu gibi nedenler ile fast food yönelimi kilo kontrolünün kaybedilmesine neden olabilmektedir. Bu durum uygun ve nitelikli bir diyet uygulanmaması üzerine ciddi hastalıklara temel oluşturmaktadır.

Sağlıklı Bir Diyet Nasıl Yapılır?

Diyet programının mutlaka alanında tecrübeli uzmanlar tarafından kişiye özel bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Program hazırlanmadan önce vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin değerlendirilmesi ve kan yağlarının ölçülmesi amacı ile çeşitli tetkikler uygulanmaktadır. Diyet programlarının aksatılmaması ve doktorun önerdiği süre boyunca sürdürülmesi gerekmektedir.

Diyet yaparken bol su tüketmeye, alkol, sigara ve paketlenmiş ürünlerin tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Aynı zamanda yaş ve genel sağlık durumuna uygun egzersiz programları da bu süreçte uygulanmalıdır. Şişman ya da zayıf olmanın güzellikle ilgili bir durum olmadığı, sağlıklı kilonun korunması ve her insanın ideal kilosu ve vücut kitle indeksinin farklı olduğu unutulmamalıdır.

Diyet kliniği hakkında ayrıntılı bilgi için: 0 312 419 94 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.