Meşrutiyet Mahallesi, Meşrutiyet Cd. No:12/17 Çankaya/Ankara

İnatçı Kilolara Metabolik Balans

İSTANBUL - Metabolizmayı dengeleyerek hem bir takım hastalıkların tedavisine destek olan hem de çeşitli nedenlerle verilemeyen kiloları verdiren yöntem, programın eğitimini alan doktorlar tarafından uygulanıyor.

Avrupa ülkelerinde popüler olan programla inatçı kilolarından kurtulan isimlerden biri de Cilt Hastalıkları Uzmanı Doktor Betül Şengör. Dr. Şengör, diyabet ve haşimato trioid hastalıkları nedeniyle doğumdan sonra çok uğraştığı halde bir türlü veremediği 4 kiloyu, ‘Metabolic Balance’ programı ile 17 günde vermiş.

Metabolik beslenme programının, metabolizmayı eğiterek dengelediğini belirten Dr. Şengör, yöntemin sadece kilo vermede değil, insülin direnci, metabolik sendrom, obezite, tiroid fonksiyon bozuklukları gibi hastalıkların tedavisinde de destekleyici rol oynadığını söylüyor.

Metabolizmayı Formatlayarak Zayıflatıyor

Metabolic Balance Programını en basit ifadeyle metabolizmanın yeniden ayarlanması olarak tanımlayan Dr. Şengör, “Bilgisayarların performansını artırmak için nasıl ki disk temizleme ya da format atma işlemi gerekliyse, insan metabolizmasının da formatlanmasına ve yeniden dengeye kavuşmasına ihtiyaç vardır. Çeşitli dinlerdeki oruçların amacı da aslında metabolizmayı dinlendirmek, bedeni arındırmak ve yeniden dengeye kavuşmasını sağlamaktır. Metabolic Balance Programı, kişinin kendi metabolizmasına uygun besinleri almasını sağlar. Ancak bu besinleri tespit ederken gıda intolerans testleri kullanılmaz” diyor.

Kişisel Beslenme Programı Nasıl Oluşturulur?

Dr. Şengör, metabolik balans programında izlenen yolu şöyle anlatıyor: “Öncelikle 10-12 saatlik bir açlık süresinden sonra kişinin kanı alınarak Türkiye’deki anlaşmalı bir laboratuvara gönderilir. Kişinin kan analizinde; karaciğer enzimleri, böbrek fonksiyonları (üre, ürik asit, vs.) vücudun enflamasyon kriterleri -obezitede ve insülin direncinde bu kriterler çok önemli bir yer teşkil eder-, safra kesesi, pankreas salgısı, bazı vitaminlerin oranları, kan sayımı ve tiroid fonksiyonlarına bakılarak ayrıntılı bir check-up yapılmış olur. Bu check-up’ın sonuçları doktor tarafından hasta ile birlikte konsülte edilip bir rapor haline getirildikten sonra Almanya’da merkez ofisteki dahiliye uzmanının görüşüne sunulur. Ve buradaki Metabolic Balance programının veri tabanı kullanılarak yaklaşık 25 sayfalık bir kişisel besin programı hazırlanır. Bu besin programında; kişinin hangi besinleri aldığında metabolik dengesinin ayarlanacağını, kilo verebileceğini ve insülin direnci, obezite, tiroid gibi sağlık sorunlarından kurtulabileceği anlatılır. Haftada bir kez olmak üzere doktor hastaya en az 10 seans sağlık koçluğu yapar.”

Metabolik balansın diyet programı olup olmadığının kişiye göre değiştiğini belirten Şenör, “Eğer kilo vermek amaçlanıyorsa diyet olarak değerlendirilebilir. Sadece metabolik balans ayarını yapmak için de uygulanabilir. Obezite, insülin direnci, tiroid, haşimato gibi hastalıkların tedavisinde de etkili bir çözüm olabilir” diyor.

Yeme İhtiyacını Ne Belirliyor?

“Vücudun yemek yeme ihtiyacını belirleyen şey doyma hissidir. Örneğin obezlerde doyma hissi ortadan kalkar. Normal bir insan bir hamburger ve yanında biraz da sebze ile doyabilirken obezler bununla yetinemez. Doyma hissinin oluşması metabolik balans ayarıyla sağlanır2 diye konuşan Dr. Şengör, 17 günde 4 kilo vermesini sağlayan yöntemi neden tercih ettiğini ise şu sözlerle anlatıyor.

“İkinci doğumumdan sonra haşimato tiroidim ve hipoglisemi hastalığım nedeniyle vermem gereken 4 kilodan hiçbir şekilde kurtulamıyordum. Bu rahatsızlıklarımdan dolayı düşük olan metabolizmam sporla dahi hızlanmıyordu. O dönemde beslenme uzmanlarının desteğini alarak her türlü diyeti denediğim halde herhangi bir sonuç alamadım. En sonunda çok sevdiğim bir doktor arkadaşım böyle bir program olduğunu, kendisinin de eğitimin aldığını ve oldukça başarılı sonuçlar elde ettiğini anlattı ve denememi önerdi. Hiçbir beklenti içinde olmaksızın metabolic balance programına başladım. Daha 4. günde 1,5 kilo verdim! 17 günün sonunda yağdan 4 kilo vermiştim. 17 günlük programdan sonra da gayet zevkli bir şekilde diyetimin rahat dönemini uyguladım, aralarda kaçamaklar da yaptım ancak en ufak bir şeker düşmesi ya da yükselmesi sorunuyla karşılaşmadım ve hiç kilo almadım. Çünkü metabolizmam ayarlanmış ve bedenim arınmıştı.”

Ömür Boyu Kullanılacak Beslenme Programı

Yöntemi, egzersiz ve diyete rağmen kilo veremeyen yakınlarına da uyguladığını belirten Cilt Hastalıkları Uzmanı Doktor Betül Şengör, metabolik balans programını şöyle özetliyor:

  • 1. Kişinin kapsamlı bir kan analizinin yapılması kısmi check-up olarak görülmeli ve bu analizin kişinin sağlığına yapacağı bir yatırım olduğu dikkate alınmalıdır.
  • 2. Kan analizleri kesinlikle Türkiye’deki laboratuarlarda yapılmaktadır. Yani alınan kanların yurtdışına gönderilmesi söz konusu değildir.
  • 3. Türkiye’deki temsilciler kesinlikle doktordur. Çünkü kişinin sağlığını riske atmadan bir doktor gözetiminde programın uygulanması önemlidir.
  • 4. Programın ilk 17 gününde hastaların aç bırakılarak ağır egzersizlere, uzun yürüyüşlere ya da koşulara mecbur edilmesi ve kalp sağlığının riske atılması söz konusu değildir.
  • 5. İlk 17 günde spor önerilmemektedir. Ancak kişinin bol su içerek ve sinüslerini açık tutarak çok iyi oksijen alması gerekir.
  • 6. Uyku sorunu yaşayanlar kısa sürede bu sorunlarının ortadan kalktığını fark ederler. Uykunun düzene girmesi de kilo vermeyi hızlandırır.
  • 7. 17 günlük sıkı bir diyet programından sonra rahat dönem başlayabilir. Bu dönemde spor başlatılabilir. Sızma zeytinyağları gibi sağlıklı yağlar programa girer.
  • 8. Kendi kişisel beslenme listesine sahip olmak isteyenler, metabolizmasını ayarlamak isteyenler de programdan faydalanabilirler.
  • 9. Kişi ömür boyu kullanabileceği bir kişisel besin programına sahip olur.
  • 10. Metabolic Balance Programı’nda doktor sağlık koçluğu yapar.