akupunkturla-zayiflama

Akupunkturla Zayıflama

Akupunktur, Latince kökenli olup, acus (iğne) ve punctura (batırma) anlamına gelen kelimelerin birleşiminden adını almaktadır. Akupunktur, vücutta belli bölgelere iğnelerin batırılması yoluyla gerçekleştirilen, geleneksel tamamlayıcı tedavi yöntemidir.

Geleneksel Çin tıbbı yaklaşımına göre, insan vücudu meridyen adı verilen kanallara sahiptir ve oluşan hastalıklar, bu kanallarda dolaşan yaşam enerjisinin akışında bozukluklar meydana gelmesiyle ortaya çıkmaktadır. Akupunktur yöntemiyle, vücutta bulunan meridyenler üzerindeki belli noktalara ince iğneler batırılmakta, böylece çeşitli nedenlerle bozulan enerji akışının düzeltilmesi amaçlanmaktadır. Vücutta meydana gelen aşırı kilolar ya da bağımlılıklar da aslında, vücut doğal enerjisinde meydana gelen bozulmaların bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Akupunktur uygulaması, vücutta istenmeyen ve olumsuz etkilere sebep olan bütün durumlar gibi, aşırı kilo ve obezite problemleri için de etkili ve doğal bir tedavi seçeneği oluşturmaktadır.

İlaçsız ve ameliyatsız bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkan akupunktur, organizmanın kendisini tedavi etme potansiyelinin harekete geçirildiği, bu doğrultuda sağlıklı şekilde kilo vermeyi de sağlayan, doğal, yan etkisi olmayan ve etkili bir tedavi uygulamasıdır.

İnsan Vücudu ve Akupunktur

İnsan vücudu, doğal yapısı gereği, kendi kendini onarma gücüne ve doğal iyileşme potansiyeline sahiptir. Çeşitli faktörlerin etkileri sonucu, vücut sahip olduğu bu dengeli potansiyeli kaybetmekte ya da harekete geçirememektedir. Vücutta hastalıklar, ağrılar ya da kilo alımı, obezite gibi çeşitli olumsuz durumlar meydana gelmesi, tam olarak bu dengenin ve iyileşme potansiyelinin bozulmasından kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Akupunktur yöntemi, vücudumuzda, doğal iyileşme ve onarım potansiyelini harekete geçiren belli başlı uyarı noktaları olduğu temelinden hareket etmekte ve bu noktaları akupunktur noktaları olarak adlandırarak, tedavileri bu noktalar üzerinden gerçekleştirmektedir. Akupunktur noktaları yoluyla, vücut enerjisinin yeniden dengelenmesi ve enerji sorunu olarak ortaya çıkan kilo problemlerinde zayıflama sağlanması mümkün olmaktadır.

Akupunktur tedavisinde, vücut bütünsel olarak ele alınmaktadır. Akupunktur tedavisi, vücutta belli bölgelerde bulunan akupunktur noktalarıyla, vücuttaki enerji dolaşımının normale dönmesini sağlamakta ve iyileşmeyi bütünsel olarak gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

Kilo Alımı ve Akupunktur

Kilo alımı, vücutta yağ depolanmasının artış göstermesidir. Vücuttaki yağ depolanmasında artış olması sonucu meydana gelen ve obezite, kalp damar hastalıkları başta olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine sebep olabilen kilolar da diğer sağlık problemleri gibi, vücuttaki enerji dengesi sorunundan kaynaklanmaktadır.

Kilo problemi vücutta sağlıklı bir bütünlüğü sağlayan temel enerji dengesinin bozulmasının yanı sıra, aynı zamanda alınan enerji ve harcanan enerji arasındaki dengesizlikten kaynaklanmaktadır. Sağlıklı bir vücutta bulunması gereken ideal yağ oranları, enerji dengesizliği meydana gelmesiyle artış göstermektedir. Erkek vücudunda bulunması gereken ideal yağ oranı ortalama %12-18, kadın vücudunda ise %20-30’dur. Yağ oranlarının erkeklerde %22-25, kadınlarda ise %32-35’ten fazla olması durumu, obezite sorununa işaret etmektedir.

Kilo alımına sebep olan faktörleri şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Genetik faktörler
 • Metabolik faktörler
 • Sinirsel faktörler
 • Hormonal faktörler
 • Beslenme alışkanlıkları
 • Yaş faktörü
 • Psikolojik bozukluklar
 • Bazı hastalıklar

Kilo alımı, kişinin bütünsel vücut sağlığını ve dengesini bozan, bu sebeplerle çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getiren bir sağlık sorunudur ve akupunktur yöntemiyle tedavisi doğal yollardan, ameliyatsız şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Akupunkturun Zayıflama Tedavisindeki Etkileri Nelerdir?

Akupunktur, vücutta kendini yenileme ve iyileştirme potansiyelinin harekete geçirilmesi yoluyla tedavi sağlamaktadır. Kilo problemi olan kişilerde de yine aynı yol haritası üzerinden tedavi gerçekleştirilen akupunktur tedavisinin etkilerini şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Akupunktur tedavisinde belli noktalara iğneler uygulanmasıyla, kişide iştah ve acıkma hissinde azalma meydana gelmektedir. Akupunktur uygulamasıyla, beyindeki hipotalamus bölgesinde bulunan iştah merkezine bir etki oluşturulmakta, noradrenalin seviyesi düşürülmekte ve böylece dengelenme sağlanmaktadır.
 • Akupunktur uygulamasıyla, midede kazınma, yanma ve ekşime önlenmektedir. Vücut akupunkturu ve kulak akupunkturu yoluyla, kulaktan mide ve bağırsaklara kadar uzanan sinir uçları uyarılmakta, böylece mide asidinin azalması sağlanmaktadır. Mide asidinin miktarında dengelenme oluşturulmasıyla, midede kazınma ya da yanma hissi meydana gelmesi engellenmekte ve dolayısıyla bu durumların bastırılması için bir şeyler yeme ihtiyacı oluşması önlenmektedir.
 • Akupunktur tedavisiyle, vücudun metabolizma hızı düzenlenmektedir. Kilo alımı, vücut metabolizma hızının azalmasıyla doğrudan ilişkilidir. Bu bakımdan akupunktur uygulamasıyla, kişinin metabolizma hızı dengelenip hızlandırılmakta ve kolayca kilo vermesi sağlanmaktadır.
 • Akupunktur, vücuttaki kötü kolesterol miktarını azaltmakta e iyi kolesterol miktarını arttırmaktadır. Vücut dengesini bozan temel unsurlardan biri olan kötü kolesterol oranının azalmasıyla, sağlıklı şekilde zayıflama sağlanmaktadır.
 • Akupunktur tedavisi, uygulandığı ilk hafta vücutta bulunan ödemin atılmasını sağlamaktadır. Vücutta bulunan ödem, bulunduğu yerdeki sistemli işleyişi bozmanın yanı sıra genel vücut dengesini de olumsuz etkilemektedir. Akupunktur uygulamasıyla öncelikli olarak vücuttaki ödemin atılması sağlanmakta, ardından ise yağ metabolizması etkilenerek yağların azalması sağlanmaktadır.