akupunkturla-sigara-birakma

Akupunkturla Sigara Bırakma

Sigara ve Akupunktur

Sigara içicilerinin de bildiği üzere, sigara vücutta yıkıcı etkiler oluşturan pek çok zarara sahiptir. Zararları bilinse de sigarayı bırakma oranı oldukça düşüktür. Sigara, içerisinde barındırdığı nikotin sebebiyle bağımlılık yapan, dolayısıyla zararlarına rağmen tüketimi bırakılamayan bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır.

Nikotin, sigara içmeyen kişiler tarafından besinler yoluyla zaten yeteri miktarda alınabilmektedir. Ancak sigara içenlerin bağırsaklarında bulunan nikotinik reseptörler artış gösterdiği için, normal seviyede nikotin alınması vücut tarafından yetersiz olarak algılanmaktadır. Ayrıca sigara, vücutta serotonin ve endorfin adı verilen hormonların salgılanmasını sağlamaktadır. Serotonin ve endorfin, vücutta rahatlama, zindelik ve beraberinde mutluluk oluşturmaktadır. Bu bakımdan sigara, belli başlı hormonların salgılanmasını sağlayarak ve bağımlılık içeren maddeler yoluyla, vücutta ciddi olumsuz etkiler meydana getirmesine rağmen bırakılamamaktadır. Bu noktada kişinin oluşan sigara bağımlılığına karşı, vücudunda hayati tahribatlar meydana gelmeden önce harekete geçmesi gerekmektedir.

Akupunktur, sigara bırakma tedavilerinde uygulanan etkili yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Akupunktur, bütünsel vücut sağlığı temeline dayanan ve bu doğrultuda vücuttaki belli başlı akupunktur noktalarına uygulanan iğne tedavisi yoluyla tedaviyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda akupunktur ile sigara bırakma tedavisi, yavaş yavaş değil vücutta hızlı etki oluşturan bir etkiye sahiptir diyebilmekteyiz.

Sigaranın, kanın oksijenlenmesini engellemesi, iyi kolesterol seviyesini azaltarak kötü kolesterol seviyesini arttırması gibi etkileri ile çeşitli kalp damar hastalıkları ortaya çıkabilmekte, aynı zamanda solunum yollarında hayati hasarlar oluşabilmekte, kanser ve kısırlık gibi pek çok hastalık ortaya çıkabilmektedir. Sigarayı bırakma ile en temel olarak tansiyon ve nabız değerlerinde normalleşme sağlanmakta ve bütünsel bir iyilik hali için önemli adımlar atılmaktadır. Akupunktur yöntemi, sigara bağımlılığının sebep olduğu vücut hasarlarına karşı, bütünsel olarak bir vücut sağlığını temel almaktadır. Bağışıklığın güçlendirilmesinden, sinir sistemine olumlu etkilerine, kasların gevşetilmesinden, kan damarlarının aktivasyonunun sağlanması ve hormonların düzenlenmesine pek çok olumlu etkiyi beraberinde getiren akupunktur yöntemi, sigarayı bırakmanın yanı sıra vücudun hızlıca onarılması için gerekli unsurları da gerçekleştiren bütüncül bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir.

Akupunktur Yöntemi ile Sigara Bırakma

Akupunktur yöntemi, vücuttaki sigara etkilerinin bütünsel bir vücut sağlığı doğrultusunda ortadan kaldırılması ve bağımlılığın sonlandırılması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda akupunktur yöntemi ile sigara bırakma uygulamalarında gerçekleştirilen aşamaları şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

  • Kişi, akupunktur seansına alınmadan önce 16 saat boyunca sigara tüketmemesi talep edilmektedir. 16 saatlik sigar içmeme periyodu ile, sigaranın kişinin vücudunda salgıladığı zindelik ve mutluluk hormonlarının etkileri azalmaktadır. Kulak ve vücudun farklı noktalarında bulunan, mutluluk hormonlarının salgılanmasını kontrol eden belli başlı noktalara iğneleme uygulanarak sigaranın vücutta oluşturduğu etki taklit edilmektedir.
  • Son sigara içimi sonrasındaki 72 saat oldukça önemlidir. Bu süreçte, sigara içiminde salınan mutluluk ve zindelik hormonları yeniden salınmaya başlanmaktadır. Kişinin bu süreçte ihtiyaçtan değil, alışkanlıktan dolayı sigara içme ihtimali bulunmaktadır. Bu süreçte sigara tüketiminin gerçekleşmemesi, akupunktur ile sigara bırakma tedavisinin başarıya ulaştığı anlamına gelmektedir.
  • Son sigara içiminin üzerinden 7-10 gün sonra, bağırsaklarda bulunan nikotinik reseptörlerin sayısı hızla düşmekte ve böylece vücudun nikotin ihtiyacı azalmaya başlamaktadır. 3 ay kadar süren bu süreç ile vücut normale dönmeye başlamaktadır.

Akupunktur ile Sigara Bırakmada 1. Etki Mekanizması

Vücudun belli bölgelerinde bulunan ve hormon salgılanmasını kontrol eden mekanizmalara iğneleme uygulanarak, sigaranın vücutta yarattığı etkiler sigara tüketimi gerçekleşmeden, akupunktur yöntemi ile taklit edilmektedir.

Akupunktur ile sigara bırakma tedavisinde ilk 3 gün, 1.etki mekanizmasının oluşturulduğu süreçtir. Bu süreçte kişinin alışkanlık sebebiyle sigara içme olasılığı bulunmaktadır. Ancak kişinin bu süreçte sigara tüketmemesi, yöntemin başarıya ulaştığı anlamına gelmektedir.

Akupunktur ile Sigara Bırakmada 2. Etki Mekanizması

Bu aşamada, bağırsaklardaki nikotinik reseptörlerin kontrolünden sorumlu olan noktalara iğneleme uygulanmaktadır.

Bağırsaklardaki nikotinik reseptörlerin kontrol noktaları iğnelenerek, reseptörlerin sayıları azalana kadar bloke etme işlemi uygulanmaktadır. Özellikle ilk 10 günü içine alan bu süreç, vücuttaki nikotin ihtiyacının azalması açısından oldukça önemlidir.

Akupunktur ile Sigara Bırakmada 3. Etki Mekanizması

Bu etki mekanizması ile, kişide sigara kokusu ve dumanına karşı bir rahatsızlık hissi oluşması sağlanmaktadır.

Kişide sigara dumanı ve kokusuna karşı tiksinme sağlanarak, sigara içilen ortamlardan uzak durması sağlanmaktadır.

Akupunktur ile Sigara Bırakmada 4. Etki Mekanizması

Sigara bağımlılığının en önemli unsurlarını, el ve dudak tiryakiliği ile alışkanlık oluşturmaktadır. Bu etki mekanizması ile alışkanlık önlenmeye çalışılmaktadır. Bu doğrultuda vücuttaki alışkanlık kontrol noktalarına iğneleme uygulanmaktadır. Bu süreç yaklaşık olarak 3 ay sürmektedir.