Yan Etkileri var mıdır?

Her zaman Dorn Method öncesi doktorunuza danışınız. 
 
Hareketsiz Hastalar: Dorn Method’un en önemli özelliği, hastanın hareket halindeyken, onun hareketinin oluşturduğu dinamik ile çalışma yapmaktır.  Hastanın ayakta duramıyor olması ya da bacak/kol sallayamıyor durumda olması terapinin etkisini azaltacak kimi yerlerde de imkansız hale getirecektir.
 
Kazalar: Kaza ya da yaralanmalardan sonra, herhangi bir zarara neden olmamak için 6 ile 8 hafta sonrasında terapiyi uygulamak doğru olacaktır.
 
Kanser: Kanser hastaları, genellikle Dorn terapi ardından kendilerini daha iyi hissetmektedirler, ancak terapi çok nazik bir şekilde uygulanmalı ve hastanın yazılı imzası/sorumluluk kabulü ile yapılmalıdır.  Kanser kendi başına Dorn Method ile tedavi edilemez ancak bazı semptomlarda iyileşme görülebilir.
 
İltihabi durumlar: Akut inflimasyon ya da ateş durumlarında sadece semptomlar yok olduktan sonra terapi uygulanmalıdır.
 
Lumbago and disk kayması: Lumbago (Siyatik) hastaları, kendilerini rahat hissedecek şekilde hareketlerini yapabilir durumda çok nazik bir şekilde terapiye alınmalıdırlar.  Terapi öncesi ve sonrası Breuss Message yapılması tavsiye edilir.
 
Akut Migren: Migreni olan hastalar, ağrılar yok olduktan sonra terapiye alınmalıdır.
 
Hissiz ya da Felçi Hastalar: Basit semptomlar çok dikkatli ve nazikçe terapiye alınabilir ancak bir Nörolog’un tavsiyesi sonrası yapılmalıdır.
 
İlaç altındakiler: İlaç kullanımında olan hastalar, çok dikkatlice terapiye alınmalıdır.  Zira kullanılan ilaçların yan etkisi olarak zayıflayan kemikler ya da kanama eğilimi gibi durumlar sözkonusu olabilir.
 
Çabuk kanama eğilimde olan hastalar, sadece ve sadece deneyimli Dorn Therapist’ler tarafından işleme alınmalıdırlar.  Aynı şekilde kemik erimesi (osteoporosis) olan hastalar da (ki Dorn Therapy’den faydananırlar) deneyimli bir terapist tarafından uygulamaya alınmalıdır.
 
Hamile: Kişinin yazılı izni ve sorumluluk alması ile terapi yapılabilir.  Ancak Dorn Method’un geçmişinde böyle bir konu gerçekleşmemiş olsa dahi hamileliğin yedinci ayından sonra Lumbar bölgede yapılacak olan düzeltmelerin “erken doğuma” neden olabileceği bir kenara not edilmelidir.  Bir çok hamile kadın Dorn Method doğru uygulandığı takdirde faydasını görmektedir.
 
Çocuklar ve bebekler ebeveynlerinin izinleri doğrultusunda ve kendilerinin de fiziksel olarak orada bulunmaları ile terapiye alınabilirler.