Meşrutiyet Mahallesi, Meşrutiyet Cd. No:12/17 Çankaya/Ankara

Neden "Dorn Terapi” değil de "Dorn Method” olarak adlandırılıyor?

Dorn Method’un kurucusu Dieter Dorn, bunu kişinin kendi kendine yardım ederek düzeltmesi şeklinde geliştirmiştir.  Bu bakış açısı ile tamamen terapiden farklıdır.  Burada hastalar genellikle problemlerinin nedeni öğrenirler ve güvenli, nazik ama etkili bir terapi alırlar ve günlük hayatta yapabilecekleri basit egzersizler ile hayatlarının sonuna kadar nasıl ağrısız kalacaklarını öğrenirler.  Böylece, prensipte Dorn Method Terapisti, size Dorn Method’u kendinize nasıl uygulayarak, ağrısız hayatınıza devam edeceğinizi öğretmiş olur. 

Bu arada basında ya da farklı ortamlarda karşınıza çıkacak olan Dorn Method, Dorn Therapy ya da Dorn Spinal Therapy olarak adlandırılan yöntem aynı olup, adlandırılmaları fark etmektedir.  Ben ise kesinlikle Dorn Method diyorum; zira terapiyi hastanın katılımı ile yapıyor, akabinde de kendisinin bundan sonrasında ihtiyacı halinde terapiyi nasıl uygulayacağı metodu öğretiyorum.
 
Omurga problemleri ya kaymış bir eklemi yerleştirmek için kaç seans gerekmektedir? 
Genel olarak ifade edilebilecek bir seans sayısı yoktur.  Bir çok durumda daha ilk seansta kişi kendini çok daha iyi hissetmektedir.  Ancak iki seans muhakkak yapılmakta, bazı durumlarda üç seansa kadar çıkmaktadır.  Kişinin durumu ile doğru orantılı olarak sene içerisinde bir ya da iki kontrol terapisi önerilmektedir.  Eğer skolyoz gibi, MS gibi uzun dönemli hastalıklarda bir çalışma gerekiyorsa, hastanın kendisinin ya da ailesinden birinin terapiyi öğrenerek, ona yardım etmesi daha doğru olacaktır.