Bahar Alerjisine Dikkat

Baharın gelmesiyle ortaya çıkan ağaç, çim ve saman polenleri; alerjiye neden olarak birçok kişinin hayatına kabusa çevirebiliyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında ortaya çıkan ağaç, çim ve saman polenlerinin neden olduğu alerjinin hamile bayanları daha çok etkilediği belirtildi.

Alerjik hastalıkların gebelik sürecinde nasıl seyredeceğini kestirmenin mümkün olmadığını belirten Kadın Doğum Hastanesi hekimlerinden Dr. Yalçın Yarar, “Gebelik kimyasal olarak anne adayı için son derece karmaşık bir süreçtir. Alerjik hastalıklar, gebelik süresince değişmeden devam edebilir. Alerji ile ilgili şikayetlerde gebeliğin sonlarına doğru azalma görülür. Hamileliğin sağlıklı bir şekilde sürebilmesi için kontrol altına alınmalıdır” dedi.

Havası ve ılıman bir iklime sahip olması nedeniyle Aydın’da ülkenin pek çok iline göre daha erken gelen ve daha uzun süren bahar döneminde yaşanan polen alerjisinin hamile bayanları daha çok etkilediğini kaydeden op. Dr. Yalçın Yarar, “Genellikle genç yaşlarda başlayan polen alerjisi ağır bir hastalık olmamasına rağmen kişiyi son derece rahatsız edebilir, uyku ve yemek düzenini, yaşam şeklini olumsuz etkiler” dedi.

Alerji Nedenleri

Alerji’yi “Vücudumuzun bağışıklık sisteminin kendisinden olmayan şeylere karşı gösterdiği aşırı tepki olarak” tarif eden Yarar her türlü tozun alerjiyi tetiklediğini belirten Yarar, “Dönemsel alerjilerin en sık görülen şekli bahar alerjileridir. Bazı insanlar için bahar mevsimi; hapşırık, burun akıntısı, gözlerde sulanma, batma veya nefes darlığı ile gelir. Dışarıda giydiğiniz giysilerinizi uzak yerlerde değiştirin. Vücudunuzdaki polenleri temizlemek için kısa süreli bir duş alın. Kuru ve rüzgarlı havalarda mümkün olduğu kadar dışarıya çıkmayın” diyerek alerjisi olanlara tavsiyelerde bulundu.