Yedigün Gazetesi - Metabolik Sendrom

Aslında Doktor Olmak İstemiyormuş

E.G:Doktor Olmaya Nasıl Karar Verdiniz?

S.E: Enterasandır. Doktor olmak istemiyordum. Hayalim mühendislikti. Mühendis bir akrabama "tavsiye edermisin" diye danıştım. "Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Senin doktor olmanı istiyorum. Birinci sıraya doktorluk yaz"dedi. "Peki" dedim. Nasılsa kazanamam diyerek 1. sıaya tıp yazdım. Kısmet tuttu.

E.G:İstemediğiniz Bir Bölümde Okumak Sıkıcı Gelmedi Mi?

S.E:Fakülteye girince de "iyi ki tercih" etmişim dedim. Çünkü hakikaten doktorluğu sevdim. Hastalarımla yakın ilişki içinde olmaya gayret ettim. Ankara'daki ilk polikliniklerden birini açtım ve 50 hekimle. 15 yıl çalıştırdım. Rekabet artınca da bir arkadaşımın sayesinde tanıştığım metabolik balance alanında çalışmak istedim.

Metabolik Sendrom

E.G:Metabolik Sendrom Nedir?

S.E:Bir hastalık grubunun adıdır.

E.G:Nedir O Grup?

S.E:Metabolizmanın bozulmasıyla meydan gelen tansiyon, tip 2 şeker, karın bölgesi yağlanması, kolestrol yüksekliği, trigliserid yükselmesi de karaktere gruptur. Metabolik sendrom denilmesi için saymış olduğum beş belirtiden üçünün olması kafi.

E.G:Kişide Metabolik Sendrom Olduğunu Nasıl Anlıyorsunuz?

S.E:

  • Karın ve basen bölgesi ölçümü
  • Tansiyon takibi
  • Şeker takibi
  • Kan yağlarının takibi

Şu Metabolic Balance® Dedikleri. .

E.G:Metabolic Balance® Nedir?

S.E:Bizim şu anda uyguladığımız sistemin adı. Sistemin kurucusu Dr. Wulf Fun Fack,bu adı koymuş, Türkçe tercümesi metabolizmayı dengeleme.

Yani olması gereken doğal dengeye getirme. Bozulan bir metabolizma metabolik sendroma yol açıyor ve birtakım hastalıklar ortaya çıkıyor.

Metabolic Balance®'da bunu düzenleyen kişiye özel beslenme sisteminin adı.

Danışmanları Çoğunlukla Toplumda Öne Çıkmış Kimlikler

E.G:Duyduğum kadarıyla Salim Uslu, Sinan Oğan, Eski Enerji Bakanı Hilmi Güler, Eski KOSGEB Başkanı Erkan Gürkan size geliyormuş.

Bunları duyup size gelmiş olan bendeniz de dahil olmak üzere birçok kişi gibi sizden Metabolic Balance® diyeti için destek alıyoruz.

Hastalarımızın içinden insülin bağımlısı olduğu insülini bırakanlar tansiyon v. s haplarını bırakanlar olmuş. Metabolic Balance® ile

kilo nasıl dengeleniyor ve vücut nasıl düzene giriyor?

S.E: Metabolic Balance® işi temelinden düzelttiği için. İşin temelinde de insülin denen hormonun bozukluğu yatıyor. Pankreastan 2 tip hormon salgılanır.

Birinicisi; şekeri düzenleyen düşüren ve kandaki şekeri hücreye taşıyan insülin hormonudur. Diğeri de vücudun şeker ihtiyacı olduğu zaman dokulardan şeker getiren yeni hipoglisemiye karşı vücudu koruyan tokluk hormonu dediğimiz glukogon hormonudur.

Eğer bir kişinin pankerasından beslenme alışkanlığına bağlı olarak, insülin hormonu, çok çoşkulu ve çok yüksek miktarda salgılanıyorsa o kişi metabolik hastalıklara ve bu hastalıklardan kaynalanan bağışıklık sistemi hastalıklarına açık demektir.

İnsülin

E.G:Bağışıklık Hastalıkları Derken Kanseri De Kastediyorsunuz Değil Mi?

S.E:Evet,Aynen. Bir kişinin beslenmesi karbonhidrat ağırlıklıysa(şekerli, unlu, karbonhidratlı gıdalarsa) pankreas anında insülin salgılar.

Çünkü karbonhidratlı gıdalar çok hızlı emilir. Pankreastan salgılanan insülin sayesinde de hızlıca hücreye götürülür.

Sık sık karbonhidratla beslenen ya da beslenmesinin ağırlığı karbonhidrat olan insanlarda hücreler insülinin getirdiği bu şekere doyar ve insüline karşı direnç gösterir. İnsülin direnci denilen şey bu. İnsülin direnci gelişince pankreas bir baskı unsuru olarak uygular.

Tip 2 Diyabetin Yolu Nasıl Açılıyor?

E.G:Kısır Döngüye Giriyor Yani.

S.E: Evet. Kısır döngü gibi. Sık sık insülin salgılanması pankreas yormaya başlar. Pankreas, sonunda insülin salgılayamaz hale gelir.

Pankreastan insülin salgılayan hücreler körleşmeye başlar. Bu da tip 2 diyabetin yolunu açar. İnsülin, bir lokomotif hormondur ve vücudun dinamosudur.

İnsülin, başkumandandır. Çünkü insüline bağlı yüzlerce hormon vardır. İnsülin yüksekse, insülinin ve yüksek olması sebebiyle,kadınlık hormonları , erkek hormonları bozulabilir.

Bağışıklık sistemini sağlayan savunma hücrelerinde bir zafiyet meydana gelir. Kansere karşı savunma sağlayan hücrelerde zafiyet meydana gelir. Enfeksiyonlara bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı vücut zayıflayabilir.

Çocuklarda boy uzamasına karşı bir baskı oluşabilir. Antistres hormonlarına karşı bir baskı oluşur. Kişi çok insülin salgıladığında daha sinirli ve gergindir. Çoşkulu insülini olan kişi hastadır ve her türlü hastalığa karşı açılmış demektir.

Enfeksiyon hastalıkları, romatizmal hastalıklar, bağışıklık sistemleriyle ilgili hastalıklar ve en önemlisi de tümöral hastalıklardır.

MB, Kaç Yıldır, Kaç Kişi Tarafından, Kaç Ülkede Uygulanıyor?

E.G:Metabolic Balance® Diyeti Kaç Yıldır Uygulanıyor?

S.E:Yaklaşık 18 yıldan beri uygulanıyor.

E.G:Kaç Ülkede Uygulanıyor?

S.E:35 Ülkede 10. 000 kişi vasıtasıyla uygulanıyor.

E.G:Bugüne Kadar Bu Diyeti Kaç Kişi Uygulamış?

S.E:Dünya'da 650. 000 civarında Metabolic Balance® siteminin uygulayıcısı var.

İnsülinin Sakinleşmesi. . Gıda İntoleransı. . .

E.G:Bu Diyetle Sağlığın Düzelmesi Nasıl Sağlanıyor?

S.E:Vücudun bozulmasına sebep olan insülinin sakinleşmesini sağlıyoruz. Bunun için de insülini terbiye eden, sakinleştiren kişiye uygun gıdalar tespit ediliyor.

E.G:Kişinin Gıdalara Toleransına Ya da İntoleransına Mı Bakıyorsunuz?

S.E:Benzer. Ama o bildiğimiz klasik gıda intoleransı testleri ile alakası yok bu sistemin. Kan tahlilleriyle kişinin metabolik kodları ortaya çıkıyor.

Bu kişiye özeldir. Herkesinki faklıdır. Kişiye özel metabolik farklılıklar tayyin edildikten sonra o kodlara uygun olarak vücudun ihtiyacı olan gıdalar tespit ediliyor.

Bu gıdaların özelliği şudur.

1)İnsülini aniden harekete geçiremezler.

2)Alkali gıdalardır. Vücutta asidoz oluşturmazlar. Vücutta bir gıdayla asidoz oluşmadığı zaman vücut o kadar sağlıklıdır. Böbreklerin çalışması o kadar iyidir. Yağlanma eğilimi o kadar azdır. Vücutta ödem oluşturmazlar. Damarların sağlamlığı iyidir , kan akışkanlığı o derece iyidir. Olması gereken seviyesindedir.

Metabolic Balance® Ne Kadar Sürüyor Ve Başarıya Ulaşamayan Var Mı?

E.G:Bu Program Ne Kadar Sürüyor?

S.E:İki aydan başlar ve 9 aya kadar sürebilir.

E.G:Bu Programla Başarıya Ulaşamayan Var Mı?

S.E:Başarıya ulaşamayan yoktur. Ama başarı seviyesi düşük olanlar vardır. Sebebi de şu: Kişinin kurallara yeterince uymaması ve vakit ayıramaması, Programa tam sadık kalındığı zaman başarı seviyesi yüzde 99'dur.

Programın içindeki koruma dönemi vardır. Yani siz ideal ölçünüze kavuştunuz ve hastalıklarınızdan kurtuldunuz diyelim. Ondan sonra bunu nasıl koruyacağımızın hekim tarafından haftalık görüşmelerde verilen kısa kısa eğitimleri vardır. Her hafta hekime 10-15 dk zaman ayırırsanız.

Metabolic Balance® Neden Parmak İzi Kadar Özel?

E.G:Bu program parmak izi kadar kişiye özel bir diyet. Kimse kimsenin diyetini uygulayamıyor ve bir yaşam koçu olmadan insanların tek başına gazetelerden, internetten okuduğu diyet reçeteleri gibi ugulanmıyor.

Metabolic Balance®'da Nasıl Bir Süreç İzliyorsunuz?

S.E:Önce kan alınarak program için gerekli olan detaylı kan analizi yapıyoruz. Ağırlıklı olarak vücuttaki enzimlere bakıyoruz. Sindirim enzimlerine ve hormonlarına bakıyoruz. Tahlil neticelerini ve kişisel bilgileri(boyu,kilosu, kullandığı ilaçlar, hastalıkları, geçirdiği ameliyatlar v. s) kişisel formuna doldurup Metabolic Balance® sistemine yükleriz.

Bu sistemin merkezi Almanya'dadır. Almanya'da uzman bir ekip tarafından bu kişiye özel program 3-4 gün içinde hazırlanır. Bazen kişiye özel programlarda Almanya'daki merkezimiz tatmin olmazsa bizden ilave bilgileride isteyebilirler. Hazırladıkları programı bize internet üzerinde aktarırlar. Biz,kitapçık şeklinde çıktıklarını hazırlarız.

Ayrıca bu kitapçıklardan aldığımız eğitim çerçevesinde uygulama dosyaları hazırlarız. Danışmamıza sunum yaparız. Detaylı olarak bu programın bölümlerini(hazırlık bölümü,sıkı dönem, rahat dönem, koruma dönemi) günü geldikçe haftalık görüşmelerimizde anlatırız.

Haftalık vücut analizi yaparız. Danışmanımızın şikayetleri varsa dinleriz. Soruları varsa cevaplandırırız ki; her hafta soruyla gelirler.

E.G:Tüm Bunların Yanısıra Cep Telefonunuz Da Danışanlarınıza Açık Diye Biliyorum.

S.E:Kesinlikle. Haftalık görüşmelerin dışında internet ortamı ile, cep telefonu ile hizmet veriyoruz. Neticede her an gıda ve sağlık ile ilgili problem olabilir. İşin içinden çıkamayabilir. Sürekli bize sorması lazım. Biz bir yaşam koçluğu ve danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Merkezimizde hazırlanan programın yönetilmesi, takip edilmesi sonlandırılması bize ait.

Metabolic Balance®'ın 8 Ana Maddesi. .

E.G:Metabolic balance®'ın çok özel 8 ana maddesi var. İzninizle bunları madde madde konuşmak isterim. Öncelikle yemekler arasındaki 5 saatlik açlığın nedenini anatabilir misiniz?

,

S.E:8 ana maddeden en önemlisi.

E.G:Ara öğünleri tamamen kaldırıyorsunuz. Ezber bozan bir diyet.

S.E: Evet. Sebebi şu: Biliyorsunuz bir kuralımız da yemeğe proteinle başlıyoruz. Yemeğe proteinle başladığımız zaman insülini pankreastan acele çağırmıyorsunuz. Dolayısıyla çabuk acıkmıyosunuz. Size bir öğünde yetecek kadar verilen gıdaların sindirilmesi, hücreye taşınması 5 saat. Yemek üstüne yemek vücudu yorar. Karaciğeri yorar. İnsülini çağırır. Çünkü lüzumundan fazla karbonhidrat almış olacağız. Bir baskı unsuru oluşturmadan vücudu dinlendire dinlendire (karaciğeri, mideyi, bağırsakları)acıkmanın da,doymanın da besinlerin de tadını alarak yola devam etme mantığı var burada. Buradaki 5 saat sindirimin tamamlanma süresi,Bu 5 saat acıkmıyorsunuz ve enerjiniz yüksek seviyede oluyor. Bu programın en büyük özelliği de devamlı yüksek enerji vermesi.

E.G: Su İçmeyi Çok Önemsiyorsunuz.

S.E: Su bir antioksidan ve temizleme maddesidir. Yağların yakılmasıyla ortaya çıkan serbest radikaller, vücutta atılması gereken toksik maddeler suyla atılır. Su, bizim olmazsa olmazımız. Kiloya bağlı olarak belli miktarda su öneriliyor.

Elma yeme zorunluluğu var. Elma içindeki pektin maddesiyle hem vücuttaki toksik maddelerin atılmasını hem de bağırsakta lif oluuşmasını sağladığı için çok gerekli bir besin. İçindeki, şeker miktarı da hiçbir şeker hastalamasını zedelemeyecek orandadır. Enerji veriyor. Mineral ve Vitamın oranı da çok yüksek.

Her öğünde tek tip protein öneriyoruz. Sebebi şu; Her bir proteinin bir biyolojik değeri var. Proteinlerin vücut içindeki vücut proteinine dönme oranını tayin ediyor. Eğer birden fazla protein alırsanız o iki proteinden biyolojik değeri en düşük olanına göre vücut proteinine dönme meydana gelecektir. Protein atık maddeleri asitli maddelerdir. Asidoz oluştururlar. Vücudun ph seviyesini asidoza çevireceği için birtakım metabolik hastalıkların ve bağışıklık sistemi hastalıklarının kapısını aralar.

Ayrıca atık maddelerin tamamı vücuttan tahliye olamadığından bunlar da yağ içinde absorbe olmak zorunda olurlar. Yani yağ içinde bloke olmak zorundadırlar. Bunun için de vücut ona uygun yağ hücresi üretmek durumunda kalıyor. Vücudun yağlanma eğilimini arttırmış oluyorsunuz.

Bardak Bardak Yağ İçsek De Kilo Almazmışız.

E.G:Bardak bardak yağ içseniz de kilo almazsınız diye bir yaklaşım var. Çünk bağırsaklardan yağ emme miktarı belirliymiş. Asıl kilo yapan şeker karbonhidratmış.

S.E:Kesinlikle. Okuyucularımız rahat olsunlar. Kilo aldıran unsurla yağlar değil, karbonhidratlar ve şekerlerdir. Yağdan, proteinden korkmamak lazım.

Ya Okuyupta Metabolic Balance®'ı Uygulamaya Kalkanlar Olursa

E.G:Hocam buradan okuyanlar da belki bu diyeti kendilerine uygulamaya kalkabilirler.

S.E: O zor bir şey. Çünkü ana kuralları bilmek yeterli olmuyor. Kişi kendine ait olan metabolik kodunu, ona uygun gıdaları bilemezse, ne ile neyi tüketecek, hangi gıdalar yanyana gelecek ve gelemeyecek ne zaman, nasıl tüketecek bilmezse, elinde ona ait şablon olmazsa sağlıklı kilo verme ya da beslenmeyi yakalamış olmaz. Metabolic Balance® sisteminde buna ihtiyaı olanların mutlaka gerekli kontrollerini yaptırıp kişisel bilgilerini almaları lazım.

Metabolic Balance®'da Ağır Spor Önerilmiyor Çünkü. .

E.G: Bu Beslenme Programında Çok Ağır Spor Önermiyorsunuz. Neden?

Tabi ki sporun da kilo vermeye yüzde 10 faydası var. Ama ben sadece sporla kilo vereyim demek mümkün değil. Bununla ilgili uğraşanlar kilo veremiyorlar. Kas zafiyeti de meydana geliyor. Çok aşırı efor sarfetmeleri gerekiyor. Sporla kilo vereyim diyen kişinin günlük 7 saat spor yapması gerekiyor ki bu da çok mümkün olmayan bir şeydir. Biz diyoruz ki günlük 45 dk normal tempoda yürüyüş yapın. Hem oksijen alırsınızz hem de vücut oksidasyonu sağlanır. Damarlarınız da açılır. Bir miktarda enerji harcadığınız için bizim beslenme programımıza destek olursunuz.

Tabi Ki Maddi Bir Bedeli Var

E.G:Gelin vücudunuzun ritmini ölçelim. Metabolik sendromdan kurtulun ya da herhangi bir rahatsızlığınız ve vücudunuzun zayıf bir yanı varsa biz bunu yeniden inşa edelim diyorsunuz. Bu kadar şeyin bir de maliyeti olmalı.

S.E: Tabi ki. Bir kere özelliği şu; Merkezi Almanya'da bulunun bir sistemle çalışıyoruz. Bu sistemin kurucuları tarafından belirlenmiş bir maliyeti var. Bir de buradaki hekimin yaptığı danışmanlık hizmet bedeli var.

Koruyucu Hekimlik Malesef Türkiye'De Bilinmiyor

E.G: Alternatif Tedavi Derken Bu Sistemdeki Danışmanlar Sadece Tıp Doktorlarından Olabiliyor, Değil Mi?

S.E: Evet. Tıp doktorları vasıtasıyla bu hizmet veriliyor. Hekim arkadaşlar lütfen yanlış anlamasınlar.

Ben bu sisteme girinceye kadar tıbbın koruyucu hekimlik kısmından haberdar değildim. Metabolic Balance®'a girdikten sonra tıp fakültesini yeniden bitirdiğimi hissettim ve yeniden tıpla tanıştım Tıp gerçekten de bir deryadır. Bu deryanın farkına varamıyoruz. Hastanede,kliniklerde dar kalıplar içerisinde araştırmaya fazla vakit bulamadan çok hızlı çalışma temposu içerisinde arkadaşlarımız çok da tıbbın farkına varamıyor. Tıp çok farklı bir şey. Çok detaylı derin bir yapı. Vücudumuzun farkına varalım lütfen. O kadar çok savunma sistemleri var ki, Vücuudu dengede tutabilmek için sadece bir kaç ayar yapmak, bir kaç kodunu bilmek, ona uygun beslenmeyi sağlamak, havasını, suyunu yaşam şeklini düzeltmek bile vücudun kendi kendini tamirinde çok rol oynuyor. Yüklediğimiz her ilaç vücutta bir asit oluşturuyor.Bi yabancı madde.

E.G: Vücuda Bir Kimyasal Giriyor Neticede.

S.E: Evet. Fayda görüyoruz. Ama fayda görürken birtakım tahribatları da beraberinde getiriyor.

E.G: Çok teşekkürler hocam açıklamalarınız için.

S.E:Ben teşekkür ederim. Umarım okuyanlar da faydalanır. Buradan herkese sağlıklı günler diliyorum.