Menisküs Hareketsiz Bırakmasın!

İSTANBUL - Diz eklemini oluşturan uyluk ve bacak kemiklerinin arasında yer alan, hem dışta hem de içte, C ve hilal şeklindeki fibroz ve kıkırdak dokudan oluşan yapılara menisküs deniyor.

Menisküslerin, eklemin her iki kıkırdak yapısı arasında yer alan yapılara süspansiyon görevi gördüğünü söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Aktaş, menisküs yırtığının yaşam kalitesini düşüren önemli bir sağlık sorunu olduğunu söyledi. Prof. Aktaş, menisküs yırtığının nasıl oluştuğunu şöyle anlattı:

“Menisküslerle ilgili görülen en önemli sorun yırtıklardır. Menisküs yırtıkları genç yaşlarda sıklıkla spor yaparken dizde dönme şeklinde burkulmalar ile olmaktayken, orta yaş üzerinde menisküs yapısında zaman içinde gelişen yıpranma ve dejenerasyonlara bağlı olarak arabadan inip binerken, merdivenden inerken dizin dönmesi gibi çok daha basit travmalarla gelişebilir.”

Ağrı ile Ortaya Çıkıyor

Menisküs yırtığında en önemli bulgu ağrı ve dizde hareket kısıtlılığı. Yırtığın olduğu taraftaki ayağının üstüne basamama ve yürüme güçlüğü görülüyor. Ayrıca travmanın şiddetiyle orantılı olarak menisküs yırtığı olan dizde şişlik de meydana gelebiliyor. Menisküs yırtıklarında tüm spor yaralanmalarında olduğu gibi ilk yaklaşımın istirahat, buz tatbiki, elastik bandaj veya dizlikle diz eklemini sabitlemek ve ilaç tedavisi olduğunu belirten Prof. Aktaş, tedavi ile ilgili şunları söyledi:

“Menisküs yırtıklarının tedavisi artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Diz artroskopisi, 0.5 cm.lik 2 adet giriş deliğinden diz eklemi içine ilerletilen biri ince boru şeklinde kamera, diğeri de cerrahi işlemde kullanılacak alet yardımı ile yapılır.

Yırtığın Menisküs İçindeki Yeri Önemli

Menisküsün dış kenarında –15’lik kesim bizim kırmızı bölge olarak adlandırdığımız kanlanan ve iyileşme potansiyeli olan bölgedir. Bu bölgedeki belli büyüklüğe kadar yırtıklar dikilerek tedavi edilir. Diğer yırtıklar ise hem hastanın şikayetlerine son vermek hem de menisküs yırtığına bağlı dizde gelişebilecek sinovit, kıkırdak hasarı gibi problemleri önlemek için yırtık kesimin çıkarılması ile tedavi edilmektedir.

Hasta Aynı Gün Taburcu Olabiliyor

Yırtık kesimi çıkarılan hastalarımız, hastaneden aynı gün çıkmakta ya da en fazla 1 gece hastanede kalmaktadırlar. Hastalar ameliyat sonrası 2. saatte ayağa kalmakta ve yürümektedirler. Yurt dışından veya uzak şehirlerden gelen hastalarımız ameliyatın ertesi günü uçak yolculuğu yapabilmekte, sıklıkla bir hafta istirahat sonrasında işlerine dönmektedirler.”