Kandan Besin İntolerans Testi

Kandan Besin İntolerans Testi

Besin İntoleransı Nedir?

Sağlıklı olduğu düşünülen ya da tüketilen gıdaların bazıları sindirim sistemi tarafından sindirilemeyerek vücutta, hazımsızlık, şişkinlik, rahatsızlık, kilo artışı gibi çeşitli sorunlara sebep olabilmektedir.

Vücudumuza giren her gıda için vücut sistemi tarafından İGg antikoru salgılanmaktadır. Salgılanan antikorun, vücuda giren gıdayı tanımlayamadığı durumlarda ise gıda intoleransı ortaya çıkmaktadır. Örneğin sağlıklı olan ve severek tükettiğimiz bir besin olan yumurta, vücudumuz tarafından sindirilemeyerek, olumsuz etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Vücudumuz, yumurta proteinlerine karşı tepki oluşturabilmekte, yumurta vücudumuzun sindirim sisteminde hassasiyet oluşturabilmekte ve bu etkiler gıda intoleransı adını almaktadır.

Besin intoleransı, vücut tarafından bazı gıdaların tolere edilememesi ve bu duruma bağlı olarak vücutta olumsuz etkiler meydana getirmesi olarak tanımlanabilmektedir.

Besin İntoleransı Etkileri Nelerdir?

Besin intoleransı, vücuda alınan her besin için salgılanan İGg antikorunun besini tanımlayamaması ve bu duruma bağlı olarak vücutta çeşitli olumsuz etkiler ortaya çıkmasıdır. Bu durumda, herhangi bir besine intoleransımızın bulunup bulunmadığını anlayabilmek için öncelikle, besin intoleransının vücutta meydana getirdiği etkileri ele almak faydalı olacaktır.

  • Mide ağrısı, kramplar, baş ağrısı, gaz şikayeti, şişkinlik, yorgunluk, keyifsizlik, deri döküntüsü gibi durumlar besin intoleransının en genel ve belirgin etkileri olarak sayılabilmektedir.
  • Vücuda alınan besin sindirim sistemi tarafından sindirilemeyerek; toksik gıda, bakteri veya virüs gibi etkiler meydana getirmektedir.
  • Vücudumuz tarafından zararlı olarak algılanan bu besine karşı, vücut savunma mekanizması harekete geçmektedir. Zararlı olarak algılanan besinlere karşı vücutta, IgG antikoru üretimi başlamaktadır.
  • Besin intoleransı, uzun sürede ortaya çıkabilen etkilere sahiptir. Gecikmiş başlangıca sahip gıda alerjisi olarak da adlandırılan besin intoleransı durumlarında, uzun sürede ortaya çıkan IgG antikorlarında yükselme gözlemlenmektedir.
  • Vücut savunma mekanizması tarafından salgılanan IgG antikoru, vücuttaki etkilerini hemen ya da hızlıca ortaya çıkarmamaktadır. Örneğin, inek sütüne karşı intoleransı bulunan bir kişi, inek sütünü ya da inek sütünden yapılan bir peyniri vs. tükettikten hemen sonra değil, birkaç saat sonra etkilerini gözlemleyebilmektedir. Sabah tüketilen ve besin intoleransı oluşturan bir gıda, öğle saatlerinden itibaren yorgunluğa ve hasta hissetmeye sebep olabilmektedir.

Besin intoleransı bulunan kişilerin çoğu, bu duruma karşı ne yapacaklarını bilmeden normal hayatlarını sürdürememekte ve günlük aktivitelerini gerçekleştirememektedirler. Bu durum kişilerin yaşamlarına olumsuz ve sorunla aynı doğrultuda süregelen etkiler oluşturmaktadır.

Besin intoleransı belirtileri arasında en yaygın gözlemlenen durum, vücutta meydana gelen kilo artışıdır. Seratonin, vücutta iştahı baskılama etkisine sahiptir. Vücutta seratonin azalmasına sebep olan besin intoleransı sonucu, kişide kilo artışı ortaya çıkabilmektedir.

Besin İntoleransı ve Besin Alerjisi Arasındaki Fark Nedir?

Öncelikli olarak belirtmekte fayda vardır ki; besin intoleransı, besin alerjisi değildir. En temel olarak besin intoleransı belirtileri, besin alerjisi belirtileri ile kıyaslandığı zaman daha az tehlikelidir diyebilmekteyiz.

  • Besin intoleransının belirtileri; şişkinlik, gaz şikayetleri, mide ağrısı ve kramplarıdır. Besin alerjisinin belirtileri ise; baş dönmesi, bulantı, kusma, ishal, gözlerde, boğazda ya da dilde şişme gözlemlenmesidir.
  • Besin intoleransı gecikmeli olarak (5 güne kadar) etkisini gösterebilirken, besin alerjileri anında, hızlı ve ciddi hayati tehlikeler oluşturabilecek nitelikte etkiler meydana getirmektedir.
  • Besin intoleransı durumunda vücut tarafından IgG antikorları salgılanırken, besin alerjisi durumlarında IgE antikorları salgılanmaktadır.
  • Besin intoleransı tanısı gerçekleştirilerek tedavi edilebilmekte ve değişebilmektedir. Besin alerjisi ise, çocuk yaşlarda tespiti yapılabilen ve genellikle ömür boyu ilgili gıdadan sakınmayı gerektiren, değişim göstermeyen durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kandan Besin İntoleransı Testi Nedir?

Besin intoleransı testleri, kişiden düşük miktarda kan alınarak, farklı besinlere karşı oluşan IgG4 antikorlarının düzeyinin ölçüldüğü testlerdir. Kandan besin intoleransı testi gerçekleştirilmesiyle, antikor oluşumu gözlemlenen besine karşı kişinin hassasiyeti tespit edilmektedir.

Besin intoleransının ölçülmesiyle, kişiye özgü bir tablo hazırlanarak, hangi gıdaya karşı vücudunda daha az, orta ya da fazla hassasiyet meydana geldiği tanımlanmaktadır. Böylece, kişinin hangi besinleri rahatlıkla tüketebileceğine dair ayrıntılı bir tablo oluşturulmaktadır. Besin intoleransı testi sonucuna göre, hassasiyet gözlemlenen gıda, beslenme düzeninden çıkartılmakta ya da dönüşümlü şekilde tüketilebilmektedir.

Kandan Besin İntoleransı Testi Nasıl Yapılır?

Kandan besin intolerans testi, acısız ve pratik bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişiden az miktarda kan numunesi, hijyenik koşullarda ve özenle alınmaktadır. Kan besin intoleransı sonuçlarının belirlenebilmesi için, ortalama olarak 15 günlük bir zaman dilimi gerekmektedir. 15 gün sonra, test sonuçları doğrultusunda kişiye özel bir beslenme planı hazırlanmaktadır.

Kan besin intoleransı testi sonuçları genellikle beslenme planı şeklinde hazırlanmakta ve bu doğrultuda kişiye uygun besinler belirlenerek, vücutta hassasiyet meydana getiren durumların önüne geçilebilmektedir.