Meşrutiyet Mahallesi, Meşrutiyet Cd. No:12/17 Çankaya/Ankara
Diyabet-Tip 2 ve Metabolic Balanc

Diyabet-Tip 2’nin Metabolic Balance Beslenme Sistemi ile Tedavisi

Diyabet, endokrin sistemde bozulma meydana gelmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Diyabet, kanda bulunan şeker oranının fazla olmasıyla birlikte, iç salgı bezlerinin oluşturduğu endokrin sistemde bozulma meydana gelmesidir.

Günümüz koşullarında artış gösteren stresli yaşam, sağlıksız beslenme ve hareket kısıtlılığı gibi faktörler doğrultusunda insanlarda kilo alma problemi sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Alınan kilolar doğrultusunda ortaya çıkan hastalıklar ise çağımızın önemli sağlık sorunlarını oluşturmaktadır. Diyabet yani diğer adıyla şeker hastalığı, günümüz koşullarında en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birini oluşturmaktadır. Sık rastlanan sağlık problemlerinden diyabetin türlerinden birini oluşturan Tip 2 diyabet, fazla kiloların beraberinde getirdiği hastalık olarak tanımlanabilmektedir.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 diyabet, vücutta kilo artışına bağlı olarak meydana gelen yağ birikiminin bir sonucudur. Vücutta artış gösteren yağ dokusu sebebiyle vücutta insüline karşı bir direnç geliştirilmekte ve Tip 2 diyabet hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Fazla kilolar ve insülin direncine bağlı olarak oluşan Tip 2 diyabet, genellikle orta yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Orta yaşlarda Tip 2 diyabet hastalığı tespit edilen bir kişide, pankreas yeterli miktarda insülin salgılamakta ancak vücuttaki hücreler bu insülini kullanamamaktadır. Hasatlığın ilerlemesiyle birlikte zamanla pankreas fonksiyonlarını yitirmeye başlamakta ve yeterli miktarlarda insülin salgılayamamaktadır. Bu durum hem hastayı ömür boyu insülin kullanımına mahkum etmekte hem de vücut direncinin düşmesine sebep olarak, vücutta pek çok hastalığa yatkınlık oluşturmaktadır.

Tip 2 Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Tip 2 diyabet, alınan aşırı kilolar doğrultusunda yağ birikiminin bir sonucu olarak iç salgı bezlerinde bozulma meydana gelmesi ve insülin direnci oluşması durumudur. Bu süreç, pankreasın yeterli insülini salgılayabildiği ancak vücudun bu insülini kullanamadığı aşamadan pankreasın yeterli insülin salgılayamadığı aşamaya kadar yavaş ve sinsi şekilde seyretmektedir.

Tip 2 diyabet genelde sinsi şekilde seyir gösterse de bazı durumlarda gözlemlenen belirtilerini şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Çok su içme ihtiyacı
 • Gece ve gündüz olmak üzere sık idrara çıkma durumu
 • Kilo kaybı
 • Sinirlilik
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Yemek sonrası oluşan yorgunluk ve uyku hali

Tip 2 Diyabetin Vücuda Etkileri Nelerdir?

Tip 2 diyabet hastalığında, artan yağ dokusu vücutta insüline karşı geliştirilen direncin artmasına sebep olmakta ve vücut insülin ihtiyacını karşılayamamaktadır. Böylece vücut sisteminde meydana gelen bozulmaların bir sonucu olarak, çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Sessizce ilerleyen ve genellikle bir organ hasarıyla kendisini belli eden Tip 2 diyabet hastalığının, vücutta meydana getirdiği olumsuz etkileri ve sebep olduğu sağlık sorunlarını şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Görme bozuklukları
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Ciltte kuruluk ve kaşıntılar
 • Yaraların geç iyileşmesi durumu
 • İdrar yolu enfeksiyonu başta olmak üzere sıklıkla gerçekleşen enfeksiyon gelişimi
 • El ve ayaklarda oluşan karıncalanma ve uyuşma
 • Kadınlarda vajinal akıntı ve kaşıntı

Tip 2 diyabet hastalığının belli başlı etkileri yukarıda belirtildiği gibidir, ancak bazı durumlarda hastalık kişide ‘koma’ belirtileri oluşturmaktadır. Bu bakımdan Tip 2 diyabet hastalarında, ağızda aseton kokusu, solunum problemi, dilde kuruluk ve uyku hali gibi belirtilerin gözlemlenmesi durumunda, acilen doktor kontrolüne başvurulması gerekmektedir.

Metabolic Balance Beslenme Sistemi Tedavisi Nedir?

Metabolik Balance, besin uzmanları tarafından uzun ve ayrıntılı çalışmalar doğrultusunda geliştirilen kilo ve metabolizma düzenleyici bir beslenme programıdır.

Hastanın güncel nitelikte sağlık bilgileri, laboratuvar tahlilleri ve fiziksel özelliklerinin değerlendirilmesi sonucu hazırlanan kişiye özel beslenme programlarıdır. Metabolik Balance beslenme programı ile, kişinin önceden sahip olduğu beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi bu doğrultuda, kişiye daha sağlıklı ve daha dengeli beslenme alışkanlıkları kazandırılması amaçlanmaktadır.

Metabolic Balance Beslenme Sistemi Tedavisinin Temel Amaçları Nelerdir?

Tip 2 diyabet hastalığı, pankreasta meydana gelen fonksiyon bozukluğu sonucu ömür boyu insülin kullanımını zorunlu kılmaktadır. Bu bakımdan uygulanan metabolic balance beslenme programı, hayat boyu uygulanması gereken belli başlı unsurlardan oluşmaktadır. Metabolic balance, kişide kilo kontrolünün sağlanması ve metabolik hastalıklara yakalanma riskinin azaltılması açısından oldukça önemli bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 • Günde üç öğün beslenme ve öğünler arasında en az 5 saat süre olması gerekmektedir. 5 saat, vücuttaki sindirimin tamamlanması açısından gerekli süredir.
 • Her öğüne protein ile başlanması gerekmektedir. Vücuda alınan ilk besinin protein olması durumunda, kan şekerinin ve dolayısıyla insülinin ani yükselmesi engellenebilmektedir. Yemeğe sebze, salata ya da ekmekle başlanması durumunda, pankreas tarafından karbonhidratları sindirme amaçlı olarak, insülin salgılanmaktadır. Ancak eğer, ilk besin protein olursa, pankreas tarafından proteinleri sindiren enzim salgılanmakta, böylece insülinin hızlı salgılanması önlenmektedir.

Tip 2 Diyabet Hastalığında Metabolic Balance Beslenme Sistemi Tedavisinin Etkisi

Tip 2 diyabet hastalığı, artan yağ oranının vücutta insülin direnci oluşturması sonucu meydana gelmektedir. İnsülin yükseldikçe vücutta yağ oluşmakta ve insülin seviyesi düştükçe vücut yağ yakmaktadır. Yağın yakılması, kilo sorununu önleyerek yağ oranının artması ve böylece insülin direnci meydana gelmesi engellenmektedir.

Metabolic Balance beslenme sistemi tedavisi, kişiye özel beslenme programları oluşturularak kişide kilo ve yağ oranı dengesi oluşturulmakta, pankreasın salgıladığı insülin miktarı dengelenmekte ve sürekli dengede tutulması amaçlanmaktadır.

Metabolic balance tedavileriyle, Tip 2 diyabet hastalıklarında iyi sonuçlar alınabilmekte, kilo kaybı dışında şeker metabolizması da düzeltilerek, şeker regüle edilmektedir. Özellikle günde 3 öğün beslenme ile, insülin seviyesinin sürekli yüksek olmasının önüne geçilmekte ve insülin seviyesinde sağlanan bu düzelme ile şeker hastalığı kontrol altına alınabilmektedir.