Ankara Candida Testi

Ankara Candida Testi

Candida bir mantar türüdür. Tıp literatüründe Candidiasis olarak tanımlanan Candida mantarı çevremizde oldukça fazladır. Pek çok organizmanın da olduğu gibi Candida da normal seviyelerde olması durumunda faydalı bir mantar türüdür. Ancak kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve büyümesi durumunda ‘Kandidiyaz’ olarak adlandırılan enfeksiyon açığa çıkabilmektedir.

İnsanlarda görülen enfeksiyonların pek çoğunun sebebi Candidadır. Vücuttaki sağlıklı bakteriler Candida mantarının çoğalmasını önlemektedir. Ancak sağlıklı bakterilerin oranı düştüğünde Candida çoğalmaya başlamaktadır ve birtakım sağlık problemlerine neden olmaktadır.

Candida Mantarı Nedenleri

Vücuttaki Candida mantarının çoğalmasına neden olan birtakım durumlar söz konusudur. Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Fazla antibiyotik kullanımı
  • Fazla şeker tüketimi
  • Karbonhidrat ağırlıklı beslenme tarzı
  • Fazla alkol tüketimi
  • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
  • Şeker hastalığı
  • Stres

Candida Mantarı Belirtileri

Candida mantarı; günlük yaşam içerisinde birtakım şikayetlere neden olmaktadır. Özellikle yorgunluk ve bitkinlik, genital enfeksiyon ve idrar yolu enfeksiyonlarının sık sık yaşanması, sindirim sistemi problemleri, cilt ve tırnakta enfeksiyonlar, eklemlerde ağrı ve oral pamukçuktur.

Söz konusu şikayetler üzerine doktora başvuran hastalarda Candida testi uygulanmaktadır.

Candida Testi Nedir?

Candida testi; bağışıklık sisteminin vücuttaki Candida mantarına karşı tepkisinin değerlendirilmesini sağlayan bir yöntemdir. Pek çok yayın organında vücuttaki Candida değerinin tükürük testi ile evde uygulanabildiğini belirtiyor olsa da salt tükürük testi ile bağışıklık sistemi ve Candida mantarı arasındaki ilişkinin kapsamlı bir değerlendirme sonucunda öğrenilebileceğini unutmamak gerekmektedir. Ankara Candida testi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için 0 312 419 94 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.